Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-24 16:04:43

Bakan Şimşek: Programımızın ana hedefi dezenflasyondur

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, programın ana hedefinin dezenflasyon olduğunu, açık veya örtülü bir kur hedeflerinin bulunmadığını ifade etti.

Ülke tecrübelerinin başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösterdiğini belirten Şimşek, "Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor" dedi.

Bakan Şimşek, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankalarımız ve reel sektörümüz yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağlıyor. Çok taraflı bankalardan dış finansman imkanlarımız da artıyor. Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor. Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır."

Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerin güçlenmesine önemli katkı sağladığını duyuran Şimşek, "Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberbulhaber.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.